Objednali ste poťahovú látku navyše? Alebo ste čalúnili svoj nábytok a zostali vám zvyšky látky? Máte v zásade tri možnosti, čo s nimi. Vyhodiť do koša, odložiť niekam do skrine s myšlienkou, že raz sa možno na niečo zídu, alebo z nich niečo pekné či praktické ušiť. Ak ste sa rozhodli pre poslednú možnosť, máme pre vás pár tipov, ako poťahovú látku využiť.

Tip 1 – Dekoračná klasika v podobe vankúšov

Vankúše majú nezameniteľné miesto vo vytváraní útulného priestoru. Zo zvyškov poťahových látok dokážete vytvoriť vankúše rôznych tvarov a veľkostí. Nejde pritom o žiadnu náročnú úlohu, na ktorú by ste potrebovali kopec skúseností. Okrem toho vankúše z rovnakej látky, z akej je sedačka, majú jednu veľkú výhodu. Nemusíte sa obávať, že vám zafarbia poťah sedačky, prípadne, že prispejú k tvorbe farebných žmolkov. Ak nie je látky dostatok, povystrihujte z nej vzory (napríklad kvety, srdce) a tie našite na kúpenú obliečku vankúša – takto sa postaráte o jednoduché zladenie vankúšika so sedačkou.

Obr.: Jednoduchým ornamentom môžete zladiť vankúš so sedačkou

 Tip 2 – Tašky a taštičky

Rôzne tašky, vrecká, puzdrá a vaky sú ideálnymi pre nosenie či uloženie vecí. Poťahové látky sú skvelé materiály na ušitie akýchkoľvek tašiek a taštičiek, vzhľadom na to, že sa vyznačujú obyčajne dobrou pevnosťou, odolnosťou voči oderu, ťahu či tlaku. Urobiť si nákupnú tašku z látky môže byť však nielen praktické, ale aj ekologické, ak uvážime, že igelitky sú hotovou pohromou pre životné prostredie.

Menšie či väčšie vrecúška môžu dobre poslúžiť napríklad na odkladanie drobností do kabelky, deťom ako peračníky na farbičky, na výlety… Ak máte vlastnú záhradku, potom ich môžete naplniť sušenými bylinkami a vytvoriť si tak malé vonné vrecúška na prevoňanie domácnosti, skríň a podobne. Vrecúška naplnené napríklad PUR penou, ale aj látkou zase využijete na zapichovanie špendlíkov či ihiel.

Tip 3 – Netradičný outfit

Kreatívni môžeme byť aj pri oblečení. Spestriť si zvyškom látky môžeme rôzne časti odevov – stačí urobiť nový opasok na sukňu, vymeniť na starých džínsach zadné vrecká, našiť “záplaty” na lakťoch alebo záklopky na vreckách saka. Rovnako ako pri vankúšikoch postačia možno aj rôzne vystrihnuté tvary a ornamenty, ktoré stačí našiť na časť odevu a hneď máme v skrini originálny kúsok.

Ak je zvyšok látky ozaj len veľmi malý, môžete si vyrobiť netradičné doplnky. Brošne, náramky, prívesky, ale aj látkou potiahnuté gombíky môžu byť príjemným oživením outfitu. Ak pridáte k látke ozdobné koráliky či flitre, s trochou fantázie a trpezlivosti určite vytvoríte pozoruhodné vecičky.

Obr.: Kúsky látok môžete použiť na oživenie hocijakého oblečenia (zdroj: joann.com)

Tip 4 – Spoločne s deťmi

Zvyšky poťahových látok dokážete využiť aj na zábavku so svojimi deťmi. Veď domček pre bábiky môže mať úplne rovnakú sedačku, ako je tá vaša v obývačke. Alebo si spoločne vystrihujte rôzne vzory, nalepte ich na výkresy a domaľujte postavičky. Pestré koláže môžete zavesiť na steny ako obrazy – také originálne kúsky nekúpite veru v žiadnom obchode. Ušiť tiež môžete šaty pre bábiku či rovno handrovú bábiku. Nielenže strávite príjemný čas so svojou ratolesťou, ale ju aj naučíte niečo nové.

Obr.: Z látky možno ušiť rôzne hračky (zdroj: inhabitat.com)

Tvorivé ručné práce vyžadujú istú mieru zručnosti, jemnej motoriky a fantázie. Práca so zvyškami látok rozvíja všetky menované atribúty. Dbajte však na to, aby sa deti neporanili pri práci s nožnicami, ihlou alebo špendlíkmi. Zvlášť pri výrobe drobností môžu poslúžiť dobre aj pomôcky ako lepidlo či farby na textil. Jednoduché dekorácie z látky, ktoré chcete napríklad niekam zavesiť, môžete podlepiť tvrdým papierom, čím si zaistíte, že budú vyrobené veci držať tvar.

Tip 5 – Dečky a deky

Malý obrus pod vázu či misu, to nie je ozaj nič zložité. Látku stačí po okrajoch pekne obšiť, prípadne na kraje našiť ozdobnú čipku a máte o jeden kus dekorácie, ktorá sa hodí k vášmu čalúnenému nábytku, viacej.

Obr.: Čipky môžu dodať nádych tradície a zároveň pekne prekryjú okraje látky

Máte chuť vytvoriť niečo náročnejšie a veľkolepejšie? Pustite sa do šitia prikrývky na sedačku alebo posteľ. Najmä ak sa vám v domácnosti nakopili rôzne zvyšky látok, môžete sa pustiť do zložitejších vecí. Veľmi populárne sú deky vytvorené metódou patchwork, ktoré pozostávajú zo zošitých rôznych kúskov látok. Takáto prikrývka dodá interiéru nezameniteľné čaro a oživenie, pripravte sa však na to, že jej výroba vám nepotrvá ani deň, ani dva. Je to ideálna práca na dlhé zimné večery.

Obr.: Technikou patchwork môžete vyrobiť aj rôzne iné predmety, napr. vankúše (zdroj: vix.com)

Radosť a opatrnosť

Rovnako ako akákoľvek iná látka, aj poťahová látka má svoje vlastnosti a predpísaný spôsob údržby. Skôr ako teda začnete látku kombinovať s inými látkami, napríklad pri našívaní vzorov na vankúše či odev, oboznámte sa s vlastnosťami látok, ktoré budete kombinovať. Predídete tak prípadným znehodnoteniam vášho výrobku kvôli rozdielnej zrážanlivosti, stálofarebnosti textílií a podobne. Okrem opatrnosti pri kombináciách však hlavne nezabúdajte, že tvorba vlastných dekorácií a užitočných predmetov vám má prinášať radosť. Navyše sa môžete pri tomto druhu činnosti dobre odreagovať, veď plná sústredenosť na  šitie nedovolí zaoberať sa bežnými starosťami.

Máte otázku?

  Radi zodpovieme
  vaše otázky

  Zavolajte nám na tel.:
  +421 / (0)902 450 480

  alebo napíšte:

  x