Kto by išiel do krajčírstva kvôli odtrhnutému gombíku? Ihly a nite sa nachádzajú snáď v každej domácnosti. Avšak nie je ihla ako ihla a nie je niť ako niť. Ak ste sa rozhodli ušiť si doma nejaký originálny textilný kúsok na seba či do interiéru, mali by ste vedieť, že aj v oblasti príslušenstva pre šitie existuje široká ponuka – nielen pre profesionálov.

Od kostí a šliach po zliatiny a polyester

Prvé odevy praľudí boli zhotovené z koží, z vtedy najdostupnejšieho materiálu. Pra-ihla nemala uško, slúžila len na prepichnutie kože. Jednotlivé kusy sa spájali zvieracími šľachami. Boli drevené, neskôr z ostrých kostí. Dnes sa ihly vyrábajú z kvalitných kovových zliatin, ktoré zabezpečia ich pevnosť, ostrý hrot a potrebnú pružnosť. To platí pre ihly pre ručné aj strojové šitie.

Vývoj ihly napredoval spolu s vývojom oblečenia a doplnkov do príbytkov. Nite boli rovnako súčasťou tohto procesu. Od primitívnych vlákien z praveku až do dnešných sofistikovaných materiálov a farieb od výmyslu sveta. Odlišujú sa rôznym spôsobom spracovania aj použitia. Ak napríklad porovnáme bežnú niť pre strojové šitie s čalúnnickou niťou, vidíme rozdiely aj voľným okom.  

Čalúnnická niť je hrubšia, aby bola pevnejšia a odolnejšia voči oderu, vlhkosti a udrží pohromade aj namáhané švíky. Niť zabezpečuje trvanlivosť švov, preto je veľmi dôležitý jej správny výber. Poťahová látka na sedačku vyžaduje inú pevnosť a hrúbku nite ako kožená taška alebo ľahké úpletové šaty.

Starovekí Egypťania využívali rastlinné vlákna, aj chlpy či vlnu zvierat. Prvé nite boli z prírodných materiálov – rastlinného aj živočíšneho pôvodu. Polyesterové nite prišli na svet začiatkom 20. storočia a vďaka svojej nízkej cene (v porovnaní s hodvábnymi niťami) sa stali veľmi populárnymi. Ich celosvetovému rýchlemu rozšíreniu výrazne pomohla aj hromadná textilná produkcia.

Pôvod nití môžeme zhrnúť veľmi stručne: sú prírodné a syntetické. K prírodným patria rastlinné z bavlny alebo ľanu a živočíšne z vlny alebo hodvábu. Názvy syntetických nití často začínajú predložkou “poly-“, pretože základný materiál vzniká polymerizáciou.

Revolúcia v šití

Prelom 18. a 19. storočia priniesol niekoľko noviniek v oblasti šitia. Vznikol šijací stroj. Vlastne zopár šijacích strojov, ktoré sa odlišovali technikou šitia a viazania stehu.  Každý z vynálezcov priniesol svetu “svoj” šijací stroj s jedinečným systémom. Často narazili na odpor z radov šičiek a krajčírov, ktorí sa obávali straty svojho zamestnania.

Vydarené aj nevydarené modely šijacích strojov však mali jednu vec spoločnú – boli revolúciou v technológii šitia. Nová technológia znamenala aj vývoj nových typov ihiel. Postupným vývojom sa z “univerzálnej” ihly vyvinuli špeciálne druhy pre rôzne materiály a spôsoby šitia. Ihly do strojov sa líšia hrotom, veľkosťou uška a aj dĺžkou. Dôležité je, aby boli v bezchybnom stave, aby nedošlo k poškodeniu látky alebo dokonca stroja. Veď ľahučký šifón si vyžaduje oveľa jemnejšie zaobchádzanie ako koža na topánky či čalúnnická látka.

Správna ihla vám uľahčí prácu. Myslite na to, že hrúbka ihly v stroji závisí od hrúbky nite, ktorú chcete použiť – ide o to, aby ste ju dokázali prevliecť cez uško. Ihly majú číselné označenie, ktoré určuje jej použite pre ten-ktorý materiál. Sú ihly vhodné pre džínsovinu, pružný strečový materiál, vyšívanie, ale existuje aj univerzálna ihla s mierne oblou špičkou. Platí, že čím má niť väčšie číslo, tým je tenšia a čím má ihla väčšie číslo, tým je hrubšia.

Skôr ako sa pustíte do práce

Látka na šitie, zopár gombíkov, ihly a špendlíky, nite a dobré nápady. Také boli začiatky nejedného svetoznámeho návrhára. Prečo by ste si nemohli vytvoriť originálny kúsok aj vy? Kým sa pustíte do náročných prác, je dobré naučiť sa základy. Vedieť správne vziať miery, urobiť si strih, precízne nastrihať jednotlivé diely, správnymi stehmi ich zošiť k sebe

Keď hovoríme o stehoch, viete, koľko ich existuje? Základné, pomocné, spájacie, začisťovacie (alebo aj obšívacie), ozdobné, skryté, stehy na vyšívanie dierok a na prišívanie gombíkov. Každá z kategórií sa líši spôsobom prevedenia, ako aj dôvodom použitia pri ručnom šití. Majú krásne názvy: perličkový, predný, zadný, zúbkový, značkovací, retiazkový, slučkový, krokvičkový, krížikový či zomkýnací. Moderné šijacie stroje majú naprogramované mnohé z uvedených stehov, ktoré výrobcovia vyvinuli podľa požiadaviek krajčírov, brašnárov, čalúnnikov či obuvníkov.

Pri šití však nie je doležité len to, aké stehy použijete. Oveľa dôležitejšie je mať pri práci s látkami správne náčinie. Rozhodli ste sa pre jednoduché dielko ako dekoračný vankúšik? Postačia vám základné ihly – univerzálna alebo ihla na šitie džínsoviny a hrubších materiálov. Ak máte vyššie ciele, investujte do správnej čalúnnickej výbavy.

Šijací stroj nekupujte bez toho, že by ste sa poradili s niekým, kto sa vyzná. V ponuke na trhu je množstvo modelov s rozdielnymi funkciami. Ak chcete stroj len na jednoduché šijacie úkony (obšitie látky na obrus), postačí vám model so základnými funkciami. Ak túžite za strojom tráviť podstatne viac času, dobre vám môžu poslúžiť šijacie stroje s funkciami ako automatické navliekanie či odstrihovanie nití, šitie bez pedálu, ozdobné stehy, vyšívanie monogramov a podobne.

Inšpirujte sa čalúnnikmi

Ak rozmýšľate nad šitím zložitejších textilných kúskov (napr. zvliekateľný poťah na sedačku), určite by ste mali siahnuť po profesionálnejšom náčiní.  Výbava pre čalúnnických majstrov je naozaj bohatá, a hlavne, prispôsobená náročnosti úkonov a pevnejším poťahovým materiálom.

Videli ste niekedy čalúnnické ihly? Ide o ihly rôznych hrúbok a zakrivenia. Existujú špeciálne ihly rovné, guľaté i dvojihly. Sú prispôsobené tomu, aby sa nimi dali zošívať aj vysoké a hrubé materiály. Keďže čalúnnická niť je výrazne hrubšia ako bežné nite, ihly majú väčšie očká. Nemenej dôležitá je aj ich dĺžka – sú dlhšie ako ihly, ktorými si prišívate gombíky na blúzku.

Dokonca aj špendlíky sú špeciálne; dlhé a s výraznými hlavičkami. Krásne látky alebo kožu na čalúnenie dokážu čalúnnici pripevniť klincovačkou a čalúnnickým kladivom. Poťah ešte pred pripevnením musia ušiť, a to na priemyselnom šijacom stroji alebo pomocou špeciálnych čalúnnických ihiel pre ručné šitie. Čalúnnické šijacie stroje sú konštruované tak, aby dokázali prešiť niekoľko vrstiev poťahových látok a usní. Profesionáli používajú pri upevňovaní textílií na kostry špeciálne lepidlá, ktoré aplikujú striekacou pištoľou. Všetky menované pomôcky a nástroje nájdete v špecializovaných obchodoch, kde vám personál odborne poradí.

Zopár rád na záver

 • Pri kúpe ihiel buďte pozorní a všímajte si, ako majú vyrobené ušká. Ak vnútri uška vidíte nejaký kaz či výčnelok, určite ihlu nekupujte. Hrozí totiž, že na tomto výčnelku sa bude poškodzovať či trhať niť.
 • Ihla musí byť v bezchybnom stave (nesmie mať napríklad tupý hrot či byť vykrivená), môže totiž poškodiť šev či látku.
 • Ihlu vyberajte podľa typu látky, s ktorou idete pracovať. Pomôžte si číslom, ktoré udáva, na ktoré látky či materiály je ihla vhodná.
 • Prácu vám môže uľahčiť navliekač, ktorý slúži na rýchle prevlečenie nite cez uško.
 • Niť vyberajte s ohľadom na druh materiálu, s akým idete pracovať. Vlastnosti nite by mali byť rovnaké ako vlastnosti látky. Ak nezvolíte vhodnú niť, môže vám to nielen sťažovať prácu, ale aj neskôr znehodnotiť výrobok. Napríklad po prvom opraní zistíte, že látka sa mierne zrazila, no niť nie, teda šitie už nepasuje dokonale. Bavlnené nite sú vhodné na bavlnené látky a prírodné tkané materiály, polyesterové nite zas pre syntetické materiály.

Máte otázku?

  Radi zodpovieme
  vaše otázky

  Zavolajte nám na tel.:
  +421 / (0)902 450 480

  alebo napíšte:

  x