Stále viac počúvame o tom, že je potrebné správať sa ekologicky. Odporúčania, čo všetko môžeme urobiť pre to, aby sme znižovali negatívne dopady našich činností na životné prostredie, sa týkajú rozličných oblastí každodenného života. Často pritom ide o úplné drobnosti, ktorými môžeme prispieť k ochrane našej planéty. A ako to všetko súvisí s poťahovými látkami?

Berme si príklad z odevov

Ginetex je medzinárodné združenie pre označovanie textilu symbolmi údržby. Práve toto združenie vyvinulo program pre „rozumnú údržbu“ s názvom CleverCare. Jeho cieľom je informovať spotrebiteľov o tom, ako sa starať o oblečenie tak, aby čo najmenej zaťažovali životné prostredie. Poskytujú tipy na údržbu a odporúčajú „svedomité“ dodržiavanie symbolov údržby (pranie, žehlenie, sušenie…). Hoci sa odporúčania týkajú oblečenia, mnohé z nich si možno osvojiť aj pre starostlivosť o bytové textílie, akými sú napríklad aj poťahové látky

Ak máme nesnímateľné poťahy

Poťahové látky majú najväčšie zastúpenie u sedacích súprav ako pevné, neodnímateľné časti. Preto ich na rozdiel od oblečenia nemožno prať, žehliť či sušiť v sušičke, čo sú aktivity, na ktoré sa CleverCare najviac zameriava. Avšak aj čo sa týka starostlivosti o nezvliekateľné poťahy, môžeme aspoň v maličkostiach myslieť ekologicky:

 • na odstraňovanie prachu používajte vysávače z energetickej triedy A a vyššie, teda tie s čo najnižšou spotrebou energie a s nízkymi prachovými emisiami (časť prachu, ktorá neskončí vo vysávači, ale sa vráti späť do miestnosti), čo má vplyv na intervaly potreby vysávania;
 • vždy dobre zvážte podľa intenzity znečistenia poťahu, či je ozaj potrebné použiť aj doplňujúce elektrické prístroje (parný čistič, tepovací stroj);
 • všetky časti sedačky, ktoré je možné odňať, vyprášte na čerstvom vzduchu, čím znížite čas potrebný na vysávanie;
 • pri odstraňovaní fľakov a škvŕn používajte ekologické čistiace prostriedky;
 • ak potrebujete pri odstraňovaní nečistoty teplú vodu, do vedra napustite len toľko, koľko je nevyhnutné – šetríte jednak energiu potrebnú na jej ohrev, jednak vodu samotnú.

V súčasnosti dokonca nájdete na trhu poťahové látky, ktoré sú označené štítkom OEKO-TEX® Standard 100, ktorý garantuje nielen zdravotnú nezávadnosť látky, ale aj to, že poťahová látka nie je škodlivá pre životné prostredie.

Ak máme snímateľné poťahy

Najmä ak máme snímateľné poťahy či návliečky z poťahových látok, môže nám byť CleverCare užitočným radcom.

Ako prať

Pranie je jedným zo základných čistiacich úkonov. Ak je poťahovú látku možné prať, z odporúčaní CleverCare si môžeme vziať nasledovné:  

 • poťahy neperte príliš často, dbajte na stupeň znečistenia a menšie nečistoty (napríklad fľak) skúste zmyť najprv ručne (neprať celý poťah kvôli jednej škvrne);
 • ak sa rozhodnete pre pranie, výrazné nečistoty (napr. zaschnuté zvyšky jedla) najprv odstráňte ručne;
 • ľahko znečistené poťahy perte na krátkom programe;
 • dodržujte symbol údržby pre pranie (predpísaný normálny alebo mierny postup);
 • poťahy pred vložením do práčky prevráťte naopak (viditeľná bude teda vnútorná strana poťahov);
 • dodržujte vhodné dávkovanie pracieho prostriedku podľa tvrdosti vody a vyberajte čistiace prostriedky priateľské k životnému prostrediu;

Tiež platí, že pranie (ako aj žehlenie) na nižších teplotách a využívanie práčok z energetických tried A+ majú nižšie energetické požiadavky, a teda sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Moderné práčky zároveň disponujú rôznymi „eko“ programami, umožňujú šetriť nielen elektrinu, ale aj vodu. Tou často plytváme aj zbytočným praním poťahov, ktoré stačilo napríklad len vyprášiť či povysávať od prachu.

Ako sušiť

Sušičky sa pomaly, ale isto stávajú obľúbenými aj v našich končinách. CleverCare ich tak zaradil do svojho programu najmä pre svoju rozšírenosť v domácnostiach. Na začiatok si zistite, či je možné danú poťahovú látku v sušičke vôbec sušiť (viď symbol údržby), pretože ak nie, mohla by sa poškodiť. Ak môžete sušiť v sušičke:

 • používajte sušičky energetickej triedy A a vyššej;
 • poťah v sušičke nenechávajte príliš dlho, resp. nesušte ich viac, ako je potrebné;
 • do sušičky dávajte poťahy (či iné veci z poťahových látok), ktoré boli v práčke odstredené na čo najvyšších možných otáčkach (pozor, vyššie otáčky môžu spôsobiť väčšie pokrčenie poťahu);
 • neprepĺňajte bubon sušičky.

CleverCare odporúča viac než sušenie v sušičke to klasické – na čerstvom vzduchu alebo aspoň vo vetranej miestnosti (nespotrebujete pri ňom žiadnu elektrickú energiu). Jednotlivé súčasti poťahu (alebo aj iné kúsky z poťahových látok, napríklad návliečky na vankúšiky) rovnomerne rozmiestnite po šnúrach, aby sa dobre usušili. Snažte sa ich čo najviac povyrovnávať, povystierať tak, aby boli po uschnutí čo najmenej pokrčené. Vo fáze žehlenia (pokiaľ to symbol údržby dovoľuje) tak ušetríte aj energiu na žehlení.

V zimných mesiacoch, kedy nie je možné sušiť vonku, sa odporúča sušenie v sušičke – vykúrenie jednej miestnosti na sušenie vecí nás stojí totiž viac energie (elektrina, spotreba paliva) ako sušička.

Ako žehliť

Existujú poťahové látky s nekrčivou úpravou, ak však takú nemáte a symbol údržby dovoľuje látku žehliť, v prvom rade treba dodržiavať uvedenú teplotu a postup, ktoré symbol údržby uvádza. Vo všeobecnosti platí, že je lepšie nežehliť vôbec. Žehlením sa spotrebúva až pätina energie potrebnej na starostlivosť o látku. Ak sa predsa len rozhodnete žehliť:

 • poťahy nežehlite dlho,
 • myslite na žehlenie už pri praní a použite prírodnú aviváž, ktorá poťahovú látku zjemní a uľahčí tak jej žehlenie.

Opatrnosť a pravidelná údržba

Okrem vyššie spomenutých opatrení je tiež dôležitá opatrnosť. Mali by sme sa vyhýbať aktivitám, ktoré vedú k  znečisteniu a potrebe častejšieho čistenia poťahov sedačky (napríklad konzumácia, ktorá často končí rôznymi fľakmi z jedla na poťahu). Zároveň platí, že pravidelná údržba je cestou k dlhej životnosti. A dlhá životnosť znamená, že nemusíme často kupovať nové a tým starým zväčšovať kopy odpadu na smetiskách. Nie, ani tie životnému prostrediu neprospievajú.

Zdroj informácií: www.sotex.cz

Máte otázku?

  Radi zodpovieme
  vaše otázky

  Zavolajte nám na tel.:
  +421 / (0)902 450 480

  alebo napíšte:

  x