Čalúnnictvo je remeslo, ktoré je v súčasnosti opäť na vzostupe. Veľa ľudí si začalo uvedomovať, že vyhodiť staré a kúpiť nové, nemusí byť vždy to najlepšie riešenie. Stačí totiž veľakrát len málo, napríklad vymeniť čalúnenie, a zo starého nábytku sa razom stane originálny kúsok, ktorý môže slúžiť ešte roky.

Kedy sa rozhodnúť pre nové čalúnenie?

Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Vôľa prečalúniť váš obľúbený kus nábytku prichádza z dvoch základných dôvodov. Buď je už nábytok v zlom stave, alebo chcete, aby lepšie ladil k zvyšku zariadenia. Skôr ako pristúpite k samotnému čalúneniu, treba zhodnotiť celkový stav nábytku. Je stolička rozheganá? Má gauč odreté nohy či opierky na ruky? Začať treba práve rekonštrukciou drevených častí. Asi by vás veľmi nepotešilo, keby ste si novú poťahovú látku zafŕkali moridlom, preto demontujte všetky odnímateľné časti nábytku.

Akú látku na čalúnenie si vybrať?

Vyberať v súčasnosti môžete ozaj z veľkého množstva vzorov poťahových látok. Jednou vecou je však dizajn, druhou ľahké udržiavanie. Berte teda do úvahy, akej záťaži bude látka vystavená. Čalúnite kus nábytku, ktorý bude slúžiť len ako dekorácia, alebo sa bude využívať dennodenne na sedenie? Čo všetko musí látka vydržať? Má odolávať vplyvom počasia či detským hrám? Podľa toho voľte vlastnosti látky, ktoré najviac zodpovedajú využívaniu konkrétneho kusu nábytku. Každá poťahová látka má uvedenú napríklad hodnotu Martindale (MD), ktorá vám napovie, akú má látka odolnosť voči oderom. Napr. látka s hodnotou MD 40 000 spĺňa normu pre domáce použitie viac ako dvojnásobne. Stálofarebnosť, pevnosť, odolnosť voči žmolkom, ohňu, vode… to všetko rozhoduje o životnosti poťahovej látky.

Pozor na zložitejšie vzory na látke na čalúnenie

Ani vzor látky však netreba podceňovať. Ak ste si na čalúnenie stoličiek alebo kresla vybrali látku napr. s pásikmi, pozor na ich lícovanie a ukladanie. Niektoré kusy nábytku obsahujú nielen sedaciu, ale aj opieraciu časť. Treba si teda dobre premyslieť, ako látku ukladať tak, aby pásiky na sedacej časti nadväzovali na pásiky na opierkach chrbta a rúk.  V opačnom prípade môže byť výsledný efekt veľmi nepekný.

Čo okrem látky potrebujete na čalúnenie?

Na začiatok vám veľmi dobre poslúžia klasické nožničky, ostrý nožík a kladivko. Ak chcete vykonať ešte profesionálnejšiu prácu, dobrý bude aj lámací nôž, prípadne špeciálny zahnutý nožík. V každom prípade si treba zadovážiť nástroje podľa náročnosti práce, do akej sa idete pustiť. K základnej výbave každého čalúnnika patria totiž aj ďalšie nástroje ako čalúnnické špendlíky, pílka na PUR penu, čalúnnické lepidlo, sponkovačka či špeciálne ihly pre ručné šitie.

V prípade, že sa rozhodnete prečalúniť stoličku, lavicu či sedačku, budete potrebovať okrem látky aj vhodnú výplň. Na tú sa najčastejšie používa PUR pena, polyesterové rúno alebo plsť. Najlepšie vlastnosti má pre začiatočníkov jednoznačne PUR pena, s ktorou bude práca jednoduchšia. Častým trikom profesionálnych čalúnnikov je umiestnenie tenkej vrstvy polyesterového rúna na vrch PUR peny. Dosiahne sa tak ešte pohodlnejšie sedenie.

Ktorý nábytok si môžete prečalúniť?

V podstate každý kus, ktorý obsahuje nejakú čalúnenú časť. Najjednoduchšie na čalúnenie sú však asi stoličky alebo jednoduché lavice. V prípade sedačiek alebo „ušiakov“ už ide o zložitejšie tvarované kusy nábytku, ktoré je obyčajne lepšie nechať na profesionálov. Vyžadujú si totiž nielen veľa skúseností, ale aj profesionálne náradie. Nič však nebráni vašej kreativite, ak sa predsa len rozhodnete pustiť sa do komplikovanejších kúskov.

Ako na čalúnenie jednoduchých kusov nábytku?

Pri čalúnení platí zlaté pravidlo: nechajte si rezervu. Ak poťahujete stoličku, obkreslite si tvar plochy na kus tvrdého papiera. Následne si podľa tejto predlohy môžete zakresliť aj strihové značky na PUR penu aj poťahovú látku.  Z látky na čalúnenie musí zostať rezerva cca 3 – 4 cm po celom obvode. Rezerva sa tu necháva preto, aby ste látku mohli zospodu pripevniť sponkami.

PUR penu môžete na spodnú plochu (dosku) prilepiť špeciálnym lepidlom pre čalúnnikov. Keď budete následne naťahovať a pripínať látku, začnite vždy pripnutím protiľahlých koncov (pravý horný roh s ľavým spodným rohom a opačne). Pri naťahovaní si však dajte pozor, aby ste prílišným napnutím látky nezdeformovali vzory na látke. Na spodnej strane stoličky nechajte cca 1 – 2 cm látky a zvyšné prečnievajúce kusy odstrihnite.

Aké množstvo poťahovej látky budete potrebovať na stoličku (obr. 1), závisí od šírky, hĺbky a hrúbky sedadla. Hrúbka je daná výplňou sedadla (to znamená, hrúbkou peny a dosky).

Príklad: ak má sedadlo šírku 38 cm, hĺbku 35 cm a hrúbku 2 cm, potom budete potrebovať aj na šírku 38 + 8 cm na zahnutie, na hĺbku 35 + 8 cm látky na zahnutie. To je teda 0,46 bm (bežného metra). Poťahové látky sa vždy predávajú na bežné metre, pričom šírka bežného metra je  140 cm.

Čalúnenie stoličky, čalúnenie kresla

Takýto výpočet urobíte aj vtedy, ak má stolička opierku (obr. 2). Neľakajte sa, dať ju dole nie je problém. Obyčajne stačí nasledovný postup: Otočíme si stoličku hore nohami, zo spodnej strany sedadla si povolíme 4 ks skrutiek. Sedadlo odstránime a dostaneme sa ku skrutkám na operadle (zo spodnej strany), ktoré tiež povolíme. Stoličku si otočíme na nohy a operadlo si potiahneme k sebe (ku sedadlu) a vysunieme ho dolu z drážok.

Zložitosť výpočtov sa zvyšuje, samozrejme, so zložitosťou toho, čo ideme čalúniť. Vezmime si napríklad taburetku (obr. 3). Opäť tu treba brať do úvahy tri rozmery: dĺžku, šírku a výšku taburetky. Robíme dva výpočty: šírka + 2 x výška + 8 cm na zahnutie a dĺžka + 2 x výška + 8 cm na zahnutie. Ak sú teda rozmery taburetky 45 x 42 x 42 cm, budeme potrebovať zhruba 1,37 bm látky v šírke 140 cm.

Dvakrát merať, raz strihať

Máte aj vy doma nejaký kúsok hodný záchrany? Vďaka novému čalúneniu chytí váš nábytok druhý dych a pri troche kreativity môže byť vskutku originálny. Ak ste začiatočník, nepúšťajte sa do veľkých vecí, odskúšajte si svoje zručnosti najprv na jednoduchších kusoch nábytku, akými sú stolička, taburetka, jednoduchá kuchynská lavica. V každom prípade dobre merajte, a ak výpočty nemáte v láske, radšej sa poraďte s niekým, komu rátanie nerobí problém.

Komplikovaný nábytok ako rozťahovacie sedacie súpravy či bohato členené kreslá nechajte radšej na čalúnnikov, ktorí majú všetko potrebné na to, aby ste s výslednou prácou boli dlhodobo spokojní. Zároveň platí, že výmena poťahovej látky je pre dokonalý vzhľad len čiastočné riešenie, pokiaľ sú napríklad presedené ďalšie pružiace vrstvy (polyesterové rúno, polyuretanová pena, popruhy alebo pružiny). Tie treba pri renovácii vymeniť, aby vaša námaha vynaložená na lepší vzhľad nábytku nevyšla nazmar.

Máte otázku?

  Radi zodpovieme
  vaše otázky

  Zavolajte nám na tel.:
  +421 / (0)902 450 480

  alebo napíšte:

  x