Poťahy sedačiek sa vyrábajú z troch štandardných materiálov: látka, koža alebo koženka. Každý z nich má svoje špecifické vlastnosti, ktoré oslovujú zákazníka a ovplyvňujú jeho nákupné rozhodovanie. Čím sa vyznačuje koža a koženka? Aké výhody či nevýhody má látkový poťah?

Koža a jej vlastnosti

Koža je prírodný materiál živočíšneho pôvodu. V čalúnnickom odvetví sa najčastejšie využívajú kože hovädzie. Koža je surovina, ktorá má po spracovaní originálny vzhľad – každý kus kože môže mať iný povrch, štruktúru, žilkovanie. Tieto jemné odchýlky sú na výslednom produkte viditeľné v závislosti od celkového spracovania. Spracovanú kožu, ktorá sa ďalej používa o.i. aj na poťahy sedacích súprav, nazývame useň.

Kým sa koža stane súčasťou novej sedačky, prejde náročným technologickým procesom. Spracovanie kože – garbiarstvo – patrí k tradičným remeslám na Slovensku. Surová koža sa spracováva tak, aby si vzniknutá useň zachovala cenné vlastnosti kože ako pevnosť, pružnosť, ohybnosť atď. Vyčinená useň má oproti koži už aj vlastnosti ako odolnosť voči vlhkosti, hnilobe, vyšším teplotám, voči pôsobeniu mikroorganizmov a enzýmov, za sucha netvrdne, ale zostáva ohybná, pružná  a priedušná.

Koža tiež dobre odoláva roztočom, čo môže byť veľkou výhodou najmä pre alergikov. Problémom môže byť však poškriabanie či porezanie povrchu, čo sú poškodenia, ktoré sa ťažko naprávajú. Najčastejšou výhradou pre kúpu koženej sedačky je fakt, že je studená na dotyk, v zime chladí a v lete sa nezaodetá ľudská pokožka na ňu akoby lepí.

Pred výberom koženej sedačky je vhodné poznať jednotlivé typy usní, pretože ich spôsob spracovania a výsledný vzhľad majú výrazný vplyv na vlastnosti a výslednú cenu produktu. Najčastejšie sa stretávame s týmito druhmi kože:

 • Koža pigmentovaná – vďaka nánosu hrubšej pigmentovej vrstvy a povrchovej úprave je tento typ kože mimoriadne odolný a jej ošetrovanie je veľmi jednoduché. Hrúbka farebnej vrstvy síce ovplyvňuje tvrdosť a ohybnosť kože, ale zvyšuje jej životnosť a odolnosť voči znečisteniu. Povrch je na pohľad ucelený, jednoliaty, konzistentný, bez viditeľných nedostatkov. Patrí medzi najrozšírenejšie a cenovo najdostupnejšie kože. Hovorí sa jej aj korigovaná koža.
 • Koža semi-anilínová – jej povrch je mierne prekrytý pigmentami pre zjednotenie farby a prekrytie drobných nedostatkov. Farba aj ochranná vrstva sa nanášajú v jemnom povlaku. Nakoľko sú tieto vrstvy veľmi tenké, koža si zachováva svoju mäkkosť (ako anilínová). Povrchovou úpravou sa zvyšuje jej odolnosť. Koža je však povlakom len minimálne chránená, preto si tento typ kože vyžaduje pravidelné a dôsledné čistenie a ošetrovanie už od začiatku používania.
 • Koža anilínová – pre jej výrobu sa používajú najkvalitnejšie usne. Je to najdrahší typ kože. Upravuje sa máčaním v anilíne (moridle), tak sa získa jej luxusne jemný a hebký vzhľad s viditeľnou pôvodnou štruktúrou kože zvieraťa (jazvy, vpichy atď). Vďaka tomu, že jej vzhľad zostáva úpravami nedotknutý, každá kožená sedačka je unikátna. Koža zároveň ostáva prirodzene pórovitá, preto je náchylná k absorbovaniu vlhkosti. Má minimálnu povrchovú ochranu, preto je tiež veľmi náchylná na opotrebovanie, vyžaduje si teda rovnako ako semi-anilínová pravidelnú a dôkladnú starostlivosť od samého začiatku používania.

Vstupná investícia pri obstarávaní koženej sedacej súpravy sa pohybuje rádovo v tisícoch eur. Preto je obzvlášť dôležité kupovať kožené sedačky len u overených predajcov, ktorí sa zaručia za kvalitu tovaru.

Obr. Rozdielny povrch a rôzne farebné odtiene koží (zdroj: mashari-exclusive.com).

Koženka a jej vlastnosti

Koženkasyntetický pôvod. Vyrába sa nanášaním polymérovej vrstvy na textilný podklad, aby bol zabezpečený stály tvar a pevnosť výsledného materiálu. Koženky majú rôznu povrchovú úpravu: odlišujú sa farebnosťou, štruktúrou, môžu mať rôzne potláčané vzory, lakovanú úpravu a podobne. Niektoré koženky vďaka prepracovanej povrchovej úprave mimoriadne realisticky kopírujú vzhľad usní.

Výhodou koženky je jej obstarávacia cena, ktorá je v porovnaní s prírodnou kožou, resp. usňou veľmi priaznivá. Typické pre ňu je, že je  nepriedušná, neprepúšťa vodu, neabsorbuje pachy, je príjemná na dotyk a má vysokú odolnosť voči oderu, ktorá sa (rovnako ako pri poťahových látkach) uvádza v počte cyklov Martindale. Koženka býva často nazývaná aj ako umelá koža, syntetická koža. K prednostiam koženky patrí aj jej pravidelná štruktúra a formát – najčastejšie sa vyrába v šírke 140 cm.

V porovnaní s kožou má nižšiu životnosť a vyžaduje si rovnako ako koža pravidelnú a dôkladnú údržbu, aby nedošlo k popraskaniu jej povrchu a k olupovaniu povrchovej vrstvy.

Obr. Pri koženke si môžeme vyberať z mnohých farebných odtieňov (napr. koženka Kaiman).

Látka a jej vlastnosti

Textílie sú najčastejšie používaným materiálom pre čalúnenie sedacích súprav a iného nábytku. Zároveň aj najrozmanitejším, vzhľadom na to, že si môžeme vyberať z veľkého množstva druhov látok, ktoré sa líšia materiálovým zložením, technikou výroby, povrchom, a teda vlastnosťami a kvalitou. K výhodám látky oproti koži a koženke patrí široká škála farieb i vzorov a tiež cenová dostupnosť.  

Treba tu byť však viac ako pri koži opatrní na parametre látky, ktoré určujú jej kvalitu a životnosť. Odolnosť látky voči oderu, stálofarebnosť, pevnosť v ťahu a rôzne povrchové úpravy (nekrčivosť, ľahké čistenie, nepriepustnosť tekutín, znížená tvorba žmolkov a iné) sú pri jednotlivých látkach veľmi rozdielne, no práve od nich závisí spokojnosť zákazníka s látkou.

Látky sú v porovnaní s kožou náchylnejšie na tvorbu rôznych fľakov a škvŕn (napríklad z nápojov) a kvôli ich povrchu sa do nich usádza prach, ktorý je potrebné približne raz za týždeň povysávať. Zároveň však existujú moderné povrchové úpravy, ktoré umožňujú aj látkové poťahy udržovať a čistiť veľmi jednoducho, čo nevýhodu ťažšieho čistenia látky oproti koži stále viac minimalizuje. Pre niektorých užívateľov môže byť výhodou možnosť siahnuť po látkových snímateľných poťahoch, ktoré sa dajú prať. Pri koženke a koži táto možnosť nie je.

Na dotyk existujú tiež rozdiely medzi poťahovými textíliami. V ponukách výrobcov sa nachádzajú látky mimoriadne príjemné na dotyk, ale aj drsnejšie materiály. Látky v porovnaní s kožou nebývajú chladné na dotyk, patria tak k obľúbenejším poťahovým materiálom najmä u tých, ktorí koži vyčítajú chladný povrch. Daňou za vyhnutie sa koženému studenému poťahu je však hrozba tvorby žmolkov, ktorá je pre látkový poťah prirodzená.

Obr. Poťahové látky oplývajú všetkými farbami, rôznorodými vzormi i povrchmi.

Ošetrovanie poťahových materiálov

Pravidelná údržba výrazne predlžuje životnosť a funkčnosť jednotlivých materiálov. Každý  typ povrchu je potrebné čistiť od prachu a nečistôt. Kožená súprava okrem toho vyžaduje minimálne raz za rok impregnáciu, ktorá zabraňuje vysúšaniu kože. Na odstránenie vzniknutých fľakov existujú špeciálne čistiace prípravky vyvinuté pre kožený, koženkový a látkový poťah. Vždy používajte prostriedky určené pre daný typ materiálu. Predídete tak vzniku neodstrániteľných poškodení. Nezabudnite ich najprv otestovať na málo viditeľných miestach sedačky.

Máte otázku?

  Radi zodpovieme
  vaše otázky

  Zavolajte nám na tel.:
  +421 / (0)902 450 480

  alebo napíšte:

  x