Máte veľké okná? Bývate doma s malými deťmi? Staráte sa o chorého človeka v domácnosti? Často k vám chodia návštevy? Alebo si váš Dunčo rád poleží na sedačke? Počas každodenného bežného života vznikajú rôzne rizikové situácie, ktoré ohrozujú dobrý stav poťahu sedačky. Ktoré to najčastejšie sú?

Poťahy sedačiek sú v domácnosti vystavené vplyvu viacerých negatívnych faktorov. Tieto znižujú ich životnosť a oberajú ich o pôvodnú krásu. S niektorými veľa nenarobíme, iným vieme predchádzať, prípadne sa im prispôsobiť ešte skôr, ako kúpime novú sedaciu súpravu. Povedzme si teda o rôznych faktoroch, ktoré našim poťahom škodia.

Jedlá, nápoje a nečistoty z bežných aktivít

Pojedanie na gauči, robenie si manikúry, lúštenie krížoviek pred televíziou je úplne bežné. Zvyšky jedál, rozliate nápoje, farba z fixiek a ďalšie nečistoty tak často končia na poťahu a mnohé vytvárajú fľaky, ktoré je len ťažko odstrániť.

» Rada: Nečakajte, kým začnete konať. Nečistoty (či už tekuté alebo tuhé zvyšky) odstraňujte hneď. Nenechajte ich, aby pôsobili dlho na vlákno a poškodzovali ho. Ak sa neviete týchto aktivít na sedačke zbaviť, vyberajte poťahové látky s tzv. úpravou easy care, easy clean (ľahko čistiteľné), ideálne aj s hydrofóbnou úpravou.

Detské hry

Kto ako dieťa neskákal po sedačke a nesnažil sa vyliezť na jej operadlo? Deti si rady a často prenášajú hry práve do obývačky, kreslia si tu, robia dráhy pre autíčka, popritom si pochutnávajú na obľúbených maškrtách… Pri skákaní a bláznení sa neraz dochádza k roztrhnutiu švov, poťahy sú poškriabané, pokreslené, vyťahané, ušpinené.

» Rada: Nedovoľme deťom, aby si zo sedačky robili detské ihrisko. Ak im to však dovolíme, treba im uspôsobiť priestor tak, aby narobili čo najmenej škody (napr. prekrytím časti sedačky, kde sa hrajú, dekou). Riešením môže byť aj snímateľný poťah, ktorý možno prať. Pri výbere poťahovej látky je dobré všímať si, či je dostatočne odolná voči oderu, voči tvorbe žmolkov, či je pevná v ťahu a vo švíku a ľahko čistiteľná.

Domáce zvieratá

Ostré pazúriky, chlpy, sliny môžu zanechať neodstrániteľné stopy na poťahoch. Tiež nečistoty prinesené zvonka. Ruku na srdce, kto umýva psa vždy, keď sa vrátite z prechádzky?

» Rada: Zadovážte si zvlášť ležadlo pre zviera, alebo kým dovolíte svojmu chlpáčovi vyliezť na sedačku, vyárendujte mu jeho stále miesto nejakou dekou. Nevyberajte si látky štruktúrované či s vysokým vlasom, do ktorých sa ľahko zachytia pazúry a nečistoty.

Srsť, pazúriky, sliny, parazity a rôzne nečistoty znižujú životnosť poťahov.

Choroba

Pokiaľ sme v jednej domácnosti so staršími či chorými, často zápolíme s vedľajšími príznakmi choroby. Pot, tras rúk a z toho prameniace „nehody“ s jedlom, kozmetické či liečivé prípravky zanášane pokožkou na poťah, v horšom prípade moč, to všetko pôsobí na poťah veľmi negatívne. Poťah sa stáva ideálnym miestom na množenie rôznych baktérií, vlákna sa rozkladajú a oslabujú.

» Rada: Pre chorých ľudí existuje množstvo ochranných podložiek, ktoré zabezpečia čistotu a pohodlie. Mnohé z nich kúpite v zdravotníckych potrebách. Vyberajte poťahové látky vysoko odolné voči nasiaknutiu, ľahko udržiavateľné, ideálne tmavších farieb, na ktorých nepoznať každý fľak.

Pohodené predmety

Sedačka nie je odkladací priestor. Ovládače od televízora, kľúče, tašky, hračky, časopisy a iné predmety mikroskopicky odierajú vlákna, narúšajú ich, môže dôjsť k pretrhnutiu či vytrhnutiu nitiek.

» Rada: Zbavte sa zlozvyku klásť na sedačku, čo tam nepatrí. Ak sa ho zbaviť neviete, vyberajte látku s pevnou štruktúrou, odolnú voči odieraniu, vysokej hustoty vlákien, tak aby sa medzi ne nezachytávali hrany pohodených predmetov.

Deka, vankúše, pot, pohodené predmety, slnečné lúče – všetko sa podpisuje pod stav poťahov.

Farby a žmolky z odevov a doplnkov

Nielen odevy ako nové džínsy, ale aj deky a vankúše z nevhodných materiálov môžu viesť  k poškodeniu a zafarbeniu poťahu. V prípade, ak máte na sedačke dekoračné vankúše z tvrdých, drsnejších látok či deky a prehozy, onedlho môžu začať kvôli treniu oboch materiálov vznikať žmolky. Štandardne sa v takom prípade stáva, že žmolky sú úplne inej farby ako samotný poťah, čo je neklamným znakom, že vznikli pôsobením cudzej veci (vankúš, deka…), hoci sú napohľad pevne “zrastené” s poťahom. Toto býva často problém pri uplatňovaní reklamácie.

» Rada: Pozorne sledujte visačky na oblečení i dekoračných textíliách. Vyberajte také, ktoré nepúšťajú farbu. Návliečky na vankúše či deky, skôr ako ich položíte na sedačku, operte, ak je to dovolené. Vyberajte textil bez vlasu, kde je menšia pravdepodobnosť, že sa jeho vlákna budú prepletať s vláknami poťahu.

Šport a jednostranná záťaž

Cvičenie na sedačke je pohodlnejšie ako na zemi, ale určite nie vhodné pre poťah. Rovnako mu neprospieva ani jednostranná záťaž daná tým, že sedíte vždy na tom istom mieste. Na sedačke vznikajú preliačiny, látka je zvlnená, na najzaťažovanejších miestach vyšúchaná.

» Rada: Cvičenie presuňte preč zo sedačky. Sedačku zaťažujte rovnomerne, striedajte miesta, tak predídete vzniku poškodení. Poťahová látka by mala byť primerane elastická a schopná čo najdlhšie zachovať tvar.

Slnečné žiarenie

Cez okno (aj zatvorené) prenikajú slnečné lúče a dopadajú na sedačku. To ma za následok, že poťahová látka stráca farbu, bledne a textilné vlákna slabnú a lámu sa, čím sa stáva látka náchylnejšia na pretrhnutie.

» Rada: Sedačku umiestnite tak, aby na ňu nedopadali slnečné lúče. V prípade, že to nie je možné, používajte závesy či okenné žalúzie na zamedzenie dopadu slnečného žiarenia na sedačku. Pri kúpe vyberajte poťahovú látku s dobrou stálofarebnosťou, teda odolnú voči strate farebného odtieňa a vyblednutiu.

Slnko, prach, teplo, ale i vankúše z nevhodného materiálu škodia poťahu.

Ohrevné telesá a vlhkosť

Vykurovanie patrí k štandardom najmä v zimných mesiacoch. Avšak ani teplo sálajúce z radiátorov, krbov, ohrievačov poťahom neprospieva. Rovnako ako ani zvýšená vlhkosť, ktorá stojí za vznikom plesní.

» Rada: Sedačku umiestňujte aspoň 30 cm od vykurovacích telies. Miestnosti zbytočne neprekurujte, vo všeobecnosti sa odporúča pre obývačku teplota okolo 20 °C. Vlhkosť by mala byť na úrovni okolo 50 %. Ak si neviete poradiť so zvýšenou vlhkosťou, skúste siahnuť po odvlhčovači vzduchu a zísť by sa vám mohla poťahová látka s protiplesňovou úpravou.

Zvýšená prašnosť

Prachu a rôznym mikročasticiam v ovzduší sa, žiaľ, nedá vyhnúť. Tieto sa usádzajú na poťahoch a nielen znečisťujú poťah, ale aj oslabujú vlákna textílie.

» Rada: Pravidelne vysávajte sedačku. Ak bývate na mieste so zvýšenou prašnosťou, vyberajte radšej hladké poťahové látky, bez výraznej štruktúry či vlasu, odkiaľ je jednoduchšie prach odstrániť. Investovať tiež môžete do čističky vzduchu.

Aký poťah vybrať?

Čím viac negatívnych faktorov pôsobí na vašu sedačku, tým by ste mali byť opatrnejší pri výbere poťahovej látky. Ak máte domov, v ktorom sa nič nedeje, môžete investovať do exkluzívnejších materiálov bez špeciálnych úprav. V prípade, že sa vám v duchu premietla vyliata polievka, psie chlpy, zablatené odtlačky topánok alebo čmáranice ceruzkami, uvažujte o primerane odolných a ľahko udržiavateľných poťahových látkach. Avšak nezabúdajte, že ani najodolnejšia látka nevydrží všetko a treba sa usilovať o to, aby sme čo najviac zamedzili pôsobeniu negatívnych faktorov.

Máte otázku?

  Radi zodpovieme
  vaše otázky

  Zavolajte nám na tel.:
  +421 / (0)902 450 480

  alebo napíšte:

  x