Kúpa sedačky, stoličiek, prípadne ďalších doplnkov, je činnosťou, ktorá sa nerobí každý deň. Látky, ktoré si môžeme vybrať na čalúnenie, sú k dispozícii v rôznych variantoch, odlišujú sa nielen na pohľad, ale tiež svojimi vlastnosťami. Čo brať pri výbere do úvahy, aby sme boli s poťahom dlhodobo spokojní?

Krása na mieru

Je prirodzené, že v prvom rade sa nám látka musí páčiť. Niekto preferuje jednofarebné látky, iný dáva prednosť rôznym vzorom. Bez ohľadu na to, aký máte vkus, treba si odpovedať na otázky spojené s tým, akej záťaži bude poťahová látka vystavená. To ovplyvní nielen výber z hľadiska vlastností látky, ale určite aj dizajnu. Veď ak máte doma niekoho, komu sa neustále darí sedačku oblievať červeným vínom (alebo podobnými srdcervúcimi nečistotami) či čiernosrstého psa, ktorý má dovolené vylihovať na pohovke,  potom biela poťahová látka náročná na údržbu určite nie je to pravé pre vás, nech sa vám akokoľvek veľmi páči. Aj vzhľad látky by mal teda podliehať podmienkam, za akých bude poťahová látka používaná. O celkovom charaktere priestorov (tmavé, svetlé, malé, veľké…) ani nehovoriac.

Pevnosť textílie

Vo všeobecnosti si môžete vyberať medzi prírodnými alebo syntetickými poťahovými látkami. Prírodné zastupuje napr. bavlna, hodváb a ľan. V tých syntetických sa zase stretávame s akrylom, nylonom, polypropylénom a inými. Či ste zástancom jednej, alebo druhej skupiny (prípadne ich kombinácie), všímať by ste si mali, či boli poťahové látky testované na vlastnosti ako pevnosť v ťahu či roztrhnutie. Tieto ukazovatele bývajú uvedené vo vzorkovniciach látok v Newtonoch (N) a svedčia o kratšej či dlhšej životnosti poťahovej látky. Platí, že čím vyššie číslo tu vidíte, tým je látka odolnejšia voči pretrhnutiu vplyvom rôznych síl. Len pre porovnanie – napríklad dámske pančuchy z polyamidového vlákna majú pevnosť v ťahu cca 10 N, kvalitná poťahová látka má hodnotu vyššiu ako 600 N.

Pozor na odolnosť voči oderom a žmolkom

Poznáte označenie odolnosti látky Martindale? Ide o stupnicu, ktorá je pri väčšine poťahových látok na hodnote 20 – 45 000 cyklov použitia. Znamená to, že po prekonaní týchto čísel sa na látke môže začať ukazovať ošúchanie. Túto hodnotu je dobré sledovať, pretože čím viac cyklov, tým vyššia odolnosť látky voči oderom.

Medzi nepríjemných spoločníkov, ktoré kazia vzhľad poťahovej látky, môžu patriť aj žmolky. Tie vznikajú tak, že sa drobné vlákna oddelia od látky a vplyvom času i používania sa spájajú do malých uzlíkov. Našťastie, aj žmolkovateľnosť je merateľnou veličinou, a tak pri výbere látky môžeme sledovať i odolnosť látky voči tvorbe žmolkov. Udáva sa na stupnici od 1 do 5 a opäť aj tu platí,  že čím vyššie číslo, tým vyššia odolnosť.

Použitie poťahovej látky

Poťahovú látku treba vždy vyberať s ohľadom na to, akej záťaži bude vystavená. Nie je jedno, či ňou bude potiahnutá sedačka, ktorá v domácnosti plní len dekoratívnu funkciu, alebo sedačka, ktorá musí odolávať vysokému zaťaženiu. Pomôcť vám pri výbere môže štandardná  kategorizácia poťahových látok, v ktorej sú látky rozdelené do kategórií podľa toho, akú veľkú záťaž znesú.

Do kategórie A patria poťahové látky vhodné pre všetky typy nábytkárskeho použitia, pre verejné priestory s vysokou intenzitou namáhania, do kategórie B sa radia látky určené pre náročné použitie v domácnosti a bežné používanie vo verejných priestoroch, kategória C zahŕňa poťahové látky pre bežné použitie v domácnosti, kategóriu D tvoria látky pre nenáročné použitie v domácnosti a posledná kategória E je vyhradená látkam určeným pre príležitostné použitie v domácnosti.

Nepriepustná úprava

Moderná doba prináša moderné prostriedky aj do sveta poťahových látok. Poťah môže niekedy dostať zabrať, a práve preto je tu možnosť siahnuť po látke s teflónovou úpravou. Ide o chemickú úpravu, pomocou ktorej sú vlastnosti látky zmenené natoľko, že riziko preniknutia tekutín alebo farieb do látky je znížené na úplné minimum. Ak máte skúsenosti s čistením kávy či inej tekutiny, ktorá sa vsiakla do poťahu kresla či sedačky, určite si viete predstaviť, ako by vám táto vlastnosť poťahovej látky mohla uľahčiť život.

Zahrávanie sa s ohňom

Vyberáte poťahovú látku na sedaciu súpravu do gastro zariadenia či baru, prípadne si doma radi zapálite cigaretu alebo sviečku? V tom prípade nie je na škodu sledovať aj horľavosť textílie. Rýchlosť vznietenia ohňa a jeho šírenia nie sú identické pri každej látke.

Zdraviu neškodná

Podobne ako oblečenie, ani poťahová látka by nemala byť „napustená“ všelijakými nebezpečnými chemickými látkami. Dávajte si teda pozor, kde nakupujete, a ako je garantované, že látky zodpovedajú potrebným normám. Nápomocným vám môže byť certifikát OEKO-TEX, ktorý je garanciou, že poťahová látka bola vyrobená zo zdravotne nezávadných materiálov a  je bezpečná a netoxická.

Dôležitá je aj stálofarebnosť

Vyblednuté, vyšedivelé farby nás obyčajne trápia najmä na oblečení. Avšak ani pri poťahovej látke by nám nemalo byť jedno, nakoľko je stálofarebná, resp. svetlostála. Stálofarebnosť, ted. odolnosť farebnosti materiálu voči strate odtieňu, sa meria podľa medzinárodnej normy ISO tzv. sivou stupnicou, ktorá má päť stupňov (alebo modrou stupnicou s 8 stupňami). Najodolnejšia látka, ktorá si najlepšie (najdlhšie) drží svoju pôvodnú farbu, je látka so stupňom 5 (alebo 8). Tento údaj by ste mali určite sledovať, vyjadruje totiž odolnosť farby voči svetlu a v závislosti od rozsahu testovania látky aj odolnosť  farby voči vplyvom ako pot, sliny, oder, pranie, čistenie, žehlenie a pod.

Ak nakupujete v e-shope: odlišnosť oproti skutočnosti

Ak radi nakupujete na internete, pri kúpe poťahovej látky si musíte dať obzvlášť pozor na farebný odtieň. Na monitoroch našich počítačov vidíme obyčajne farby mierne odlišné od reality. Preto je vhodné si pred kúpou látku prezrieť aj osobne v kamennom obchode, a ak taká možnosť nie je, vyžiadať si od e-shopu vzorku poťahovej látky. Vyhnete sa tak prípadnému sklamaniu, že farba nezodpovedá vašim požiadavkám.

Skôr ako sa rozhodnete

Do rozhodovania o poťahovej látke vstupuje viacero faktorov. Najdôležitejšie je zodpovedať si otázky: ako (sedačka, dekorácia,…), kde (interiér, exteriér, domácnosť, verejný priestor…), pod akou záťažou (deti, zvieratá, kuchynské výpary…) bude používaná. Na základe toho zvažujeme také vlastnosti látky, aby za daných okolností mala čo najdlhšiu životnosť. Od týchto faktorov sa odvíja aj spôsob údržby látky. Ak viete, že potrebujete poťahy pravidelne a často prať, potom si určite nevyberte látku, ktorá sa môže čistiť len na sucho. Dlhodobá spokojnosť s poťahovou látkou si totiž vyžaduje nielen dobrý výber, ale tiež správnu starostlivosť počas používania.

Máte otázku?

  Radi zodpovieme
  vaše otázky

  Zavolajte nám na tel.:
  +421 / (0)902 450 480

  alebo napíšte:

  x