Pri zariaďovaní bytu sa riadime predovšetkým naším vkusom. Chceme sa v ňom cítiť dobre, príjemne, želáme si, aby plnil predstavu o peknom bývaní. Pre jedného to znamená mať izby plné farieb, pre iného strohosť, ďalší uprednostňuje atmosféru starých časov… Dnes sa pozrieme bližšie na elegantný štýl, ktorý patrí k obľúbeným pre svoju uhladenosť, jednoduchosť a vytváraný pocit výnimočnosti, čistoty či luxusu. Akými prvkami navodiť dojem elegancie v interiéri?

Kvalitné materiály

Harmónia farieb, vzorov a tvarov je jedným z najdôležitejších faktorov pri zariaďovaní interiéru. Správnou kombináciou aj minimálneho počtu jednotlivých prvkov dokážete navodiť dojem elegancie. Alfou a omegou je však kvalita – počnúc nábytkom cez poťahové látky a bytové textílie až po najmenší interiérový doplnok. Veď vyťahaná poťahová látka či odštiepená drevotrieska na stole určite nebudú pôsobiť elegantne.

Materiály by teda mali byť prvotriedne, dlhej životnosti a jednotlivé predmety precízne vyrobené. Bezchybné drevo, kovy odolné voči korózii, poťahové látky vysoko odolné voči oderom či strate farebného odtieňa… to všetko sa podpisuje pod konečný dojem z interiéru.

Obr.: Poťahová látka Spirit s extrémne vysokou odolnosťou voči oderom

Kusy nábytku

Menej je viac – v prípade množstva nábytku v miestnosti to určite platí. Iba tak môžu vyniknúť jedinečné kúsky, ktoré sa v interiéri nachádzajú. Elegantná sedacia súprava je centrom pozornosti každej obývačky. Ak k tomu pridáme zopár kusov nábytku (konferenčný stolík, komoda, vitrína), bude to bohato stačiť. Žiadne preplnené police so suvenírmi z dovoleniek či s rôznymi srdcu blízkymi predmetmi. Dominovať musí jednoduchosť a každý predmet by mal dotvárať dojem elegancie.

Obr.: Elegancii pristane jednoduchosť (zdroj: schnadig.com)

Pri vytváraní elegantného priestoru sa na špičku dostávajú sedacie súpravy v náročnom spracovaní, jemnom detailnom prevedení a dizajne. Pri správnej starostlivosti sa takýto kúsok odvďačí dlhoročnou „službou”. K sedačke neodmysliteľne patrí vhodný stolík, celkový dojem dotvorí koberec či podlaha.

Žiarivý lesk

K elegancii a luxusu patria určite žiarivé predmety. Lesklé kovy, sklo, kryštál sú materiály, z ktorých sú často vyrábané dekoračné doplnky ako lampy, lustre, vázy, svietniky, ale aj funkčné doplnky nábytku (nožičky, kľučky, rámy zrkadiel či obrazov a podobne). Zlaté a strieborné prevedenie dodáva punc luxusu a dokáže výrazne oživiť interiér. Odrážajúce sa svetlo od týchto doplnkov vytvára večer nezameniteľnú atmosféru.

Obr.: Lampy, lesklé doplnky a dekorácie môžu zmeniť interiér na nepoznanie (zdroj: irastar.com)

Farebné kombinácie

Žiadna farba nie je nevhodná, avšak musí sa použiť správne. Neutrálne farby obyčajne prevažujú nad inými farbami, no využívajú sa obyčajne ako hlavné farby interiéru, zatiaľčo výrazné farby sa používajú na jeho oživenie ako doplnkové.

Veľmi obľúbená je nestarnúca kombinácia bielej a čiernej, ktoré dajú vyniknúť najmä nevšedným farebným dekoráciám. Ak zvažujete práve tento štýl, myslite na to, že čierne poťahy sedačiek sú obľúbené preto, že na nich nevidieť nečistoty, no sú viac náchylné na stratu odtieňa a biele poťahy sú ideálne do malých priestorov (opticky ich presvetlia, zväčšia), no vidieť na nich každú nečistotu.

Obr.: Obľúbená čierno-biela kombinácia (zdroj: slidapp.com)

Zázračná moc doplnkov

Dekoračné textílie dokážu aj v malom množstve vytvoriť atmosféru útulnosti a tepla. Veľké aj malé dekoračné vankúše v rôznych farebných prevedeniach v kombinácii so závesmi, kobercami a inými textilnými prvkami majú veľkú výhodu: dokážete ich meniť podľa potreby a nálady tak, aby ste „vyčarovali” iný interiér. Bytové textílie sú pritom často pretkávané zlatými či striebornými niťami, závesy sú z lesklých látok, využívajú sa jednofarebné textílie, ale aj látky s ornamentmi.

Obr.: Ornamenty, lesk, rôzne tvary a veľkosti – vankúše dodajú šmrnc aj tej najjednoduchšej pohovke (aliexpress.com)

Okrem dekoračných textílií atmosféru elegancie dotvárajú prvky ako tapety na stenách, obrazy v zaujímavých rámoch, kvety vo vázach, umelecké i staré fotografie atď.

Profesionálny dizajn

Mnohí svetoví dizajnéri vytvorili špičkové interiérové kúsky už pred desiatkami rokov a úspešne sa doteraz predávajú. O čom to svedčí? Že ich výrobky majú nadčasový ráz. Na internete, v katalógoch alebo na špecializovaných výstavách nájdete nábytok, ktorý spĺňa očakávania aj tých najnáročnejších zákazníkov. Nechajte sa nimi inšpirovať. Ak si však netrúfate na zariadenie bytu sami a chcete si ušetriť veľa času, oslovte niektoré z dizajnérskych centier. Tie vám poskytnú odborné poradenstvo pri výbere farieb, poťahových látok, nábytku, alebo priamo zabezpečia realizáciu „na kľúč”.

Vlastná osobnosť

Nech už sú trendy akékoľvek, nezabúdajte, že najdôležitejšou súčasťou interiéru ste vy. Nie je dôležité, ako sa vo vašom byte cíti suseda či kolega, ktoré zavítali na návštevu, dôležité je, aby ste sa v ňom dobre cítili vy. A s týmto vedomím treba byt zariaďovať a vyberať doň prvky tak, aby zodpovedali vašim predstavám. Chcete eleganciu a luxus, ale neviete sa zriecť toho ošarpaného kusu nábytku po babičke či gýčovej vázy, ktorú ste dostali darom od najlepšej kamarátky? To predsa nie je problém. Elegancia má mnoho tvárí a pri troche snahy aj neelegantné kúsky dokážete premeniť na originálne doplnky. Jediné, čo elegancii ozaj nepristane, je neporiadok. Už ste snáď povedali o nejakej dáme hoc ako dobre oblečenej, no s neumytými vlasmi a polámanými nechtami, že je elegantná?

Máte otázku?

  Radi zodpovieme
  vaše otázky

  Zavolajte nám na tel.:
  +421 / (0)902 450 480

  alebo napíšte:

  x