Vyberať zariadenie do domácnosti je jedna vec, vyberať zariadenie pre verejné priestory vec druhá. Pri výbere poťahov do čakární, reštaurácií, hotelov, firemných zasadačiek a rôznych podobných priestorov sa musí zohľadňovať estetické hľadisko, zvýšená frekvencia používania, charakter samotných priestorov, ako aj dobre známy fakt, že ľudia nie sú tak opatrní pri používaní toho, čo nie je ich. Nikto nebude pred odchodom z domu uvažovať nad tým, že si neoblečie džínsy len preto, že môžu zafarbiť poťah sedačky v reštaurácii a podobne. Preto je potrebné vyberať poťahové látky do verejných priestorov obzvlášť starostlivo.

Verejné priestory slúžili od nepamäti ako miesto na stretávanie sa, a preto zahŕňajú široký záber užívateľov. Pokiaľ hovoríme o verejnom interiéri, nemyslíme ním len priestor, ktorý je dostupný širokej verejnosti ako napríklad reštaurácie, vinárne, bary, čakárne, foyery, hotely či kancelárie. Verejný interiér zahŕňa nábytok aj pre oblasť obchodu, služieb, podnikania, bankovníctva, štátnej správy, vzdelávania, výskumu, kultúry, sociálnej starostlivosti či zábavného priemyslu. Dizajn týchto priestorov má byť navrhnutý tak, aby rôznorodým skupinám ľudí spríjemňoval každodenný život mimo domova. A práve tu sa k slovu dostávajú pojmy ako kvalita, odolnosť a nadčasovosť.

Obr.: Sedačky a kreslá musia plniť nielen estetickú funkciu, ale tiež odolať zvýšenému náporu zo strany zákazníkov a hostí (zdroj: Aposteles Hotel Spa – 12apostleshotel.com)

Nábytok odolný času

Reštaurácie a hotely sú typické zvýšeným pohybom osôb i špecifickým druhom nečistôt, čalúnený nábytok v nich by mal byť schopný odolávať opotrebeniu častým používaním a striedaním hostí. Jedným z dôležitých ukazovateľov je stupnica Martindale, ktorá udáva odolnosť poťahovej látky voči oderu. Kým na domáce použite postačujú látky s hodnotou 20 000 Martindale, čalúnenie pre priestory so strednou užívateľskou záťažou by malo dosiahnuť 25 000 Martindale a pre verejné priestory sa odporúčajú poťahové látky s hodnotou 40 tisíc Martindale a viac. Pri sedacích súpravách v Spojených štátoch amerických sa veľakrát namiesto stupnice Martindale stretnete s podobným testom Wyzenbeek.

Obr.: Poťahová látka Forest s hodnotou 80 000 Martindale

Aká poťahová látka je vhodná do verejných priestorov?

Z užívateľského hľadiska musí nábytok pre verejný interiér vyhovovať nielen nárokom prevádzky, ale musí si zachovať aj svoje estetické parametre. Preto je ďalším dôležitým aspektom sedacích súprav pre verejné priestory finálna povrchová úprava. Poťahové látky bývajú zušľachtené technologickými postupmi, ktoré zlepšia ich vzhľad, povrch a celkové vlastnosti – vykonávajú sa za sucha (mechanické) alebo za mokra (chemické). UV ochrana sa napríklad postará o to, že vplyvom slnečného žiarenia látka nestratí saturáciu a nevybledne.

Na poťahové látky sa využíva impregnácia Scotchgard, ktorá zaručí trojitý efekt – odpudivosť tekutín, mastnoty a suchých nečistôt, a to bez ovplyvnenia priedušnosti materiálu. Členské štáty EÚ však namiesto nej preferujú tzv. teflónovú úpravu, ktorá zabezpečuje podobne ako Scotchgard zvýšenú odolnosť voči vode, olejom, nečistotám.

Obr.: Obzvlášť pre reštaurácie a bary je dôležité vyberať poťahové látky s optimálnymi povrchovými úpravami – nečistoty z nápojov a jedál, cigaretový dym a oheň, svetlo, intenzívna záťaž daná dlhým „vysedávaním“ hostí často aj v oblečení, čo púšťa farbu – to si vyžaduje veľkú odolnosť a dobré vlastnosti poťahovej látky (zdroj: Hotel Pulitzer Amsterdam – pulitzeramsterdam.com)

Antistatická úprava eliminuje elektrostatický náboj, ktorý spôsobuje nežiaducu priľnavosť a zachytávanie nečistôt. Vďaka umývateľnej úprave sa nestane, že hosť si vo svojej obľúbenej kaviarni sadne na pohovku popísanú malým Picassom, ktorého rodičia nechali chvíľu bez dozoru. Umývateľná úprava sa postará o to, že nečistoty sa z nej ľahko odstránia navlhčenou handričkou alebo sa „vygumujú“ (ceruzka, pero, pastelky). Obzvlášť dôležitá môže byť nehorľavá úprava, a to najmä v priestoroch, kde sa manipuluje s ohňom (napríklad v baroch, kde je povolené fajčiť). Ide totiž o takú povrchovú úpravu, pri ktorej sa minimalizuje riziko vznietenia ohňa a jeho šírenia.

Genius loci ukrytý v čalúnenom nábytku

Pri výbere čalúneného nábytku do verejných priestorov je neopomenuteľným kritériom aj estetické hľadisko. Výber vzorov a farieb zároveň odráža kultúrne rozdiely jednotlivých krajín. Najčastejšie sa s nimi môžete v zahraničí stretnúť ako hostia hotelov či gastronomických zariadení. Genia loci môžete hľadať v typických anglických ušiakoch a Chesterfield sedačkách, v opulentných orientálnych gaučoch so vzorom afgánskeho kilimu, v jemných kvetinových vzoroch francúzskeho vidieka či v nadčasových tvaroch jednofarebných sedacích súprav v severskom štýle.

Obr.: Sedačky musia byť pohodlné, zodpovedať štýlu priestoru, podčiarkovať požadovanú atmosféru (Blanc at Mandarin Oriental, Barcelona – zdroj: en.wikipedia.org)

Harmóniu interiéru vnímajú ľudia veľakrát podvedome, či už pri čakaní na denné menu alebo na šálku kávy. A mnohé miesta obľubujú kvôli tomu, ako vyzerajú. Jedným zo spôsobov, ako zachovať Genia loci, kvôli ktorému hostia podnik navštevujú, je výber poťahovej látky, ktorá dotvorí dobrý dojem z priestoru. Ak je navyše látka kvalitná, resp. odolná voči poškodeniam, môžete si byť istí, že hostia si svoje obľúbené kreslo či sedaciu súpravu nájdu vo vašom zariadení aj dlhý čas potom, čo vás navštívili prvýkrát.

Použité informačné zdroje: n-i-s.cz, calunnictvo.info

Máte otázku?

  Radi zodpovieme
  vaše otázky

  Zavolajte nám na tel.:
  +421 / (0)902 450 480

  alebo napíšte:

  x