Sedacia súprava zohráva v našej domácnosti dve základné funkcie – úžitkovú a dekoračnú. Pri jej výbere tak prirodzene berieme do úvahy kritériá ako rozmery, tvar, farba, vzor, pohodlnosť, spôsob údržby či prídavné funkcie ako možnosť rozloženia a podobne. Hoci sú to všetko dôležité požiadavky, málo vypovedajú o životnosti sedačky. A tú predsa nekupujeme na jednu sezónu. Čo by sme nemali pri výbere podceniť?

Odolnosť voči bežnej záťaži

Sedacia súprava musí odolávať rôznym vplyvom. Je pod tlakom našej váhy pri sedení či ležaní, ovplyvňuje ju vlhkosť prostredia, prach, dopadajúce slnečné žiarenie, ale napríklad aj „nehody“ s jedlom či nápojmi a podobne. Všetky tieto faktory predstavujú záťaž, ktorú musí sedačka dlhodobo zvládať tak, aby nedošlo k jej poškodeniu či deformácii (napr. preliačiny, vŕzganie pri sadaní, praskliny, vyťahanie poťahovej látky, obnaženie konštrukčných častí, citeľnosť pružín pri sedení, strata farebnosti). Práve preto je dôležité pri výbere sedacej súpravy sústrediť pozornosť jednak na to, čo sa ukrýva pod povrchom a jednak na to, aké vlastnosti má poťahová látka. Bežne sme svedkami zvlnenia poťahovej látky na sedacích častiach sedacej súpravy. Toto je spôsobené buď zvýšenou elasticitou poťahovej látky alebo, a to je častejšie, ide o prejav deformácie podkladových vrstiev.

Čo sa ukrýva pod povrchom

Áno, kúpa sedačky je v určitom zmysle ako kúpa mačky vo vreci. Nevidíme do jej vnútra, z pohľadu na ňu nezistíme, z akých materiálov bola vyrobená. Je však potrebné overiť si aspoň niekoľko základných faktov. Prvé, na čo by ste sa mali predajcu opýtať, je použitý materiál na rám sedačky. Plast, drevotrieska, mäkké drevo majú nižšiu životnosť ako tvrdé drevo. Preglejka je zas pevnejšia ako drevotrieska. Odporúča sa vyberať si sedaciu súpravu, ktorej nosné časti sú z tvrdého dreva (dub, buk, javor), boky z preglejky. Menej zaťažené časti môžu obsahovať drevotriesku alebo mäkké drevo. Za vhodné sa na nosné časti považujú aj oceľ či chróm. Platí, že kovové časti by mali byť ošetrené voči korózii.

Nemenej dôležité je aj čalúnenie sedačky. Ide o viacero vrstiev rôzne prepájaných materiálov (zvyčajne v poradí: poťahová látka, pod ňou netkané textílie ako spunbond a polyesterové rúna, následne PUR peny, pružiny a vlnovce pripevnené na ráme sedačky), ktoré určujú nielen pohodlnosť (mäkkosť, tvrdosť) sedenia či ležania, ale aj dlhodobú spokojnosť s vybranou sedačkou.  Medzi ponúkané výplne sedákov (aj opierok) najčastejšie patria PUR peny, HR pena a latexové peny (prípadne kombinácia týchto pien). Viacerým výrobcom sa osvedčila aj tzv. sendvičová konštrukcia, kde každá vrstva má iné vlastnosti a spĺňa iný účel.

PUR pena patrí k najpoužívanejším materiálom, vyrába sa v rôznych hustotách a vyznačuje sa tým, že dobre kopíruje telo, je vzdušná a pevná. Ak je však uložená na pevnom podklade (napr. LTD doska), znižuje sa tým jej životnosť. HR pena (tzv. studená pena) sa vyznačuje výbornou elasticitou, tvarovou stálosťou, dobre odvádza teplo, vyrovnáva teplotné rozdiely a má dlhú životnosť. Oproti základnej PUR pene má aj lepšiu vzdušnosť, ktorá zabezpečuje odvetrávanie vlhkosti a tým znižuje riziko výskytu roztočov. Latexová pena je charakteristická odolnosťou voči plesniam a baktériám, je vysoko elastická, komfortná, po stlačení sa rýchlo vráti do pôvodného stavu, je tvarovo stála aj po rokoch používania (nepresedí, nepreleží sa).

Podklady výplne sedáku môžu byť tiež rôzne a prejavuje sa to na konečnom efekte, čo sa komfortu sedenia i životnosti týka. Používajú sa napríklad DTD dosky, vlnovcové pružiny, pružinové pásy, bonellové pružiny. Ak kupujete sedačku, určite sa nevyhnite otázke o pružení. DTD patrí k málo životným riešeniam, obyčajne ho však nájdete len v sedacej časti lacných diskontných sedačiek. Výrobca kvalitných sedacích súprav takéto riešenie vôbec nevyužíva. V kvalitných a komfortných sedacích súpravách sa používajú napríklad vlnovcové pružiny.

Na pohľad pekná nestačí

Ako sme už spomínali vyššie, životnosť sedačky ovplyvňuje aj kvalita poťahovej látky (a, samozrejme, aj spôsob šitia, kvalita švov, nití, ktoré sa vyskytujú v procese upevňovania poťahovej látky o konštrukciu sedačky). Nie je predsa jedno, ako rýchlo začne látka vykazovať známky opotrebenia, či bude správne priliehať aj po tom, čo sa začne sedačka používať a podobne.

Skôr ako sa teda rozhodneme pre tú-ktorú látku, treba sa bližšie pozrieť na jej vlastnosti. Snáď jednou z najdôležitejších je odolnosť látky voči oderom. Táto vlastnosť sa udáva v tzv. stupňoch Martindale a v podstate nám hovorí, ako dlho dokáže látka odolávať vyšúchaniu, lesklým miestam, aké pevné sú jednotlivé vlákna, z ktorých je látka utkaná atď. Poťahová látka s hodnotou 30 000 až 40 000 Martindale sa považuje napríklad za vysokoodolnú a je určená aj pre intenzívne zaťažovaný nábytok. O Martindaloch sme viacej písali tu.

Ďalšie vlastnosti, ktoré by sme si mali všímať:

 • odolnosť voči tvorbe žmolkov,
 • stálofarebnosť (svetlostálosť),
 • pevnosť v ťahu a vo švíku,  
 • zdravotná nezávadnosť,
 • povrchové úpravy (nehorľavosť, nepriepustnosť, ľahké čistenie,…).

Podrobnejšie informácie o vlastnostiach poťahových látok môžete nájsť v článkoch Ako vyberať poťahovú látku či Aké vlastnosti sa pri látkach testujú.

Životnosť nie je len o kvalite sedacej súpravy

Použité konštrukčné materiály, technické prevedenie, funkčnosť jednotlivých dielov (napríklad ľahká manipulácia pri rozkladní pohovky na lôžko), povrchové úpravy, druh poťahu – to všetko sa podpisuje pod životnosť sedačky. Avšak ani najkvalitnejšia sedačka nevydrží dlho ako nová, ak nedodržiavame základné pravidlá údržby. Nezabúdajme preto na pravidelné čistenie a starostlivosť podľa pokynov výrobcu, ktoré sú podmienkou k zachovaniu sedačky v dobrej kondícii po dlhé roky.

Máte otázku?

  Radi zodpovieme
  vaše otázky

  Zavolajte nám na tel.:
  +421 / (0)902 450 480

  alebo napíšte:

  x